Čitateľská gramotnosť
V našich podmienkach sa pri pojme čítanie, čitateľská gramotnosť vybavuje okamžite súvislosť s vyučovacím predmetom čítanie a slovenský jazyk a literatúra, resp. iný vyučovací jazyk. V pohľade na čitateľskú gramotnosť však nastali v poslednom období významné zmeny. Je pravdou, že žiak získava základné zručnosti čitateľskej gramotnosti najprv v rámci hodín vyučovacieho jazyka. Avšak vzhľadom na to, že čitateľskú gramotnosť dnes vnímame ako nadpredmetovú zručnosť, je ju nevyhnutné cielene rozvíjať aj vo vyučovaní ostatných vyučovacích predmetov. Totiž komplexné zručnosti čitateľskej gramotnosti ďaleko presahujú priestor, ktorý na jej nácvik a rozvíjanie u žiaka poskytuje vyučovanie vyučovacieho jazyka. Takýto prístup súvisí s cieľom čitateľskej gramotnosti, ktorým je čitateľ schopný čítať a spracovávať texty rozličných typov s obsahom z rozmanitých oblastí. To možno realizovať v rámci všetkých vyučovacích predmetov kognitívneho zamerania (napríklad matematika, prvouka, prírodoveda, vlastiveda a podobne).Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti možno považovať za najpodstatnejšiu súčasť moderného vzdelávania.
Pani učiteľky na I. stupni si pripravili: v I.A PaedDr. Z. Slamená vyrobila so žiakmi leporelo Jarné kvety a čítali zo školskej knižnice: Modrá kniha rozprávok, Červená Čiapočka, Snehulienka a Popoluška.
Mgr. J. Vaverčáková so žiakmi z I.C čítali rozprávku Škaredé káčatko, žiaci odpovedali na otázky vyplývajúce z textu a vyfarbovali ilustrácie, aktivitu doplnili fotohádankami o zvieratkách.
Žiaci III.C s Mgr. J. Soskovou a žiaci III.B s Mgr. J. Laclavíkovou podľa nápovedy hádali pomenovanie živočícha- cicavec, ryba, obojživelník, plaz a vták/ živočíchy s vnútornou kostrou/ , alebo bezstavovce : hmyz, pavúky, obrúčkavce a ulitníky. / učivo 3.ročníka z predmetu prírodoveda/.
Všetkým vyučujúcim za ich prácu so žiakmi vyslovujem veľké ďakujem, veľmi oceňujem kreativitu triednych učiteliek.
Mgr. J. Laclavíková