Slávnostné ukončenie šk. roka 2023/2024
- 8
FUTBALOVÝ TURNAJ
Dňa 25. júna 2024 sa uskutočnil 4. ročník futbalového turnaja pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov. O putovný pohár bojovalo 5 družstiev.
Najviac sa darilo futbalistom III. A, ktorí po náročných zápasoch a troch víťazstvách obsadili prvé miesto. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci IV. A. Na treťom mieste skončili žiaci III. B, tesne za pohárovým umiestnením ostali žiaci III. C a posledné miesto obsadili žiaci IV. B. Ocenení boli aj najaktívnejší hráči. Za najlepšieho strelca bol vyhlásený Jakub Pompa III. A, ktorému sa podarilo streliť tri góly. Najlepším hráčom sa stal Róbert Mirga III. C, za najlepšieho brankára bol vyhlásený Marek Bačo III. B a najtechnickejšími hráčmi sa stali Štefan Čonka IV. A a Róbert Paločaj III. C.
Turnaj sa uskutočnil v dobrej nálade a v duchu fair play, čo sa nakoniec prejavilo aj v kvalitnom hernom výkone žiakov. Žiaci ukázali, že šport má v ich živote stále miesto a nevytláčajú ho z neho rôzne negatívne vplyvy z okolia.
Mgr. Peter Baťo
Záverečná opekačka v MŠ
- 3
V pondelok 24. júna sme pre žiakov základnej školy IV. A a deti materskej školy s oteckami pripravili spoločnú opekačku, v rámci ktorej sme mohli stráviť skutočne veselé predpoludnie. Vzácny čas v areáli materskej školy, kde sme opiekli „fajnoty - špekačky.“ Na hotových sme si pochutnali všetci. Pozri foto ...
Vzácne pre nás bolo aj to, že spoločnej opekačky sa zúčastnil pozvaný otecko z RT StránepodTatrami. Oteckovi, ktorý si našiel čas srdečne ďakujeme .
PaedDr. Z. Slamená, V. Regecová, J. Sosková a kolektív MŠ
DIDAKTICKÉ HRY
- 24
V piatok 21.6.2024 sme pre žiakov 1. stupňa a špeciálne triedy na 1.stupni zorganizovali Didaktické hry v prírode. Nacvičili si evakuáciu zo školy a na jednotlivých stanovištiach sa venovali rôznym činnostiam zameraným na bezpečné správanie sa v prírode. Žiaci si precvičovali ošetrovanie poraneného, rozvíjali svoju telesnú zdatnosť a pohybovú aktivitu. Upevnili si vedomosti z dopravnej výchovy, venovali sa ochrane svojho zdravia i ochrane životného prostredia. Určovali svetové strany i pomenúvali liečivé rastliny a stromy v okolí. Žiaci skúšali riešiť problémy v jednotlivých situáciách, načerpali nové sily, zažili humor i radosť z tvorivej realizácie a pocitu spolupatričnosti.
Mgr. Peter Baťo
Školský výlet na Oravu
- 2
Na tohtoročný školský výlet sa žiaci 2. stupňa veľmi tešili. Vybrali sme sa na Oravu. Najskôr sme si vychutnali vyhliadkovú plavbu loďou po Oravskej priehrade. Doviezli sme sa na Slanický ostrov umenia, na ktorom sme si pozreli expozície ľudového umenia zo zbierky Oravskej galérie. Potom sme navštívili Oravský hrad. Počas prehliadky sme prechádzali priestormi Dolného hradu, Stredného hradu, kde sme si pozreli historickú, prírodovednú a etnografickú expozíciu i mučiareň a Horného hradu – Citadely, kde sme videli archeologickú expozíciu i Mediatéku – expozíciu, ktorá sa venuje rozprávkam a filmom natočeným na hrade. Domov sme prišli síce unavení, ale veríme, že si žiaci odniesli z výletu veľa zaujímavých poznatkov aj pekné zážitky.
Zodpovední: Mgr. Dulebová, Mgr. Hutyrová, Mgr. Slezáková, Mgr. Stolárová
Účelové cvičenie na ochranu života a zdravia
- 2
Dňa 21. 06. 2024 sa uskutočnilo účelové cvičenie pre žiakov 2. stupňa. Žiaci absolvovali praktickú časť ÚC z troch oblastí: Riešenie mimoriadnych situácií, Zdravotná príprava, Pohyb a pobyt v prírode. Preverili si svoje teoretické vedomosti i praktické zručnosti. Za vyriešenie úloh mohli získať 9 bodov, maximálne celkovo 27 bodov za tri okruhy. Po vyhlásení varovného signálu „Horí“ bola zrealizovaná evakuácia učiteľov a žiakov pred budovu školy, ktorá trvala 2 minúty 50 sekúnd.
Vyhodnotenie tried podľa počtu získaných bodov:
Trieda Počet bodov
1. miesto 7.B 20
2. miesto 8.A 19
3. miesto 7.A 18
4. miesto 9.A 14
5. miesto 5.A 13
6.B 13
6. miesto 5.B 12
5.C 12
7. miesto 6.A 9
Špeciálne triedy:
1. miesto VII.D šp. 24
2. miesto VIII.B/IX.B šp. 18
3. miesto VI.C/VII.C/VIII.C/IX.C 6
Mgr. Dulebová
Maľované čítanie
- 2
Maľované čítanie je netradičnou a hravou aktivitou rozvoja čitateľskej gramotnosti. Takéto čítanie je pre deti zábavné a interaktívne. Prepojenie obrázkov a príbehu zároveň pomáha deťom precvičovať a rozvíjať slovnú zásobu. Na 1. stupni realizovali túto aktivitu Mgr. Batoryová s 2.A, Mgr. Špinková s 2.B a Mgr. Slobodníková so 4.B. Žiaci 2.A si taktiež na čitateľskom krúžku vyrobili i rozprávkovú knižku Ako dedko ťahal repu a leporelo Z rozprávky do rozprávky. Deti pracovali v skupinách, zoradili obrázky podľa dejovej postupnosti, tvorili k nim vety, a potom k textu vymýšľali otázky.
Mgr. Dulebová, koordinátorka ČG
Školský stolnotenisový turnaj
Prvý školský stolnotenisový turnaj sa uskutočnil v stredu 19.6. v našej novej telocvični medzi chlapcami II. stupňa. Žiaci si tak zmerali sily v napínavých zápasoch, do ktorých dali všetko, a ktoré ukázali mnohé talenty v tomto športe. Po vyše 40 odohratých zápasoch sa v semifinále stretli 4 najlepší. Po skvelých výmenách v semifinale a finále na 4. mieste skončil Ján Oračko z 8.A, na 3. mieste Kevin Oračko z 5.A, na 2. mieste skončil Marek Pompa zo 6.B a celkovým víťazom sa stal Erik Oračko z 5.A. Mnohí sú však už teraz odhodlaní budúci rok zmeniť poradie a dostať sa k víťazstvu. Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom gratulujeme!
Mgr. Pavol Ottinger
Celoročná súťaž ENV
Na konci mesiaca sa uskutočnilo vyhodnotenie celoročnej súťaže ENV našej školy. V tomto roku mali žiaci tvoriť predmety z prírodných materiálov. Hoci sa do súťaže zapojilo málo tried, vytvorené produkty sú veľmi inšpirujúce. Výhercami sa stali žiaci VII.D šp. pod vedením pani učiteľky Mgr. M. Dziakovej.
Mgr. Slobodníková koordinátor ENV
RÓMSKA PALETA 2024
- 9
Podtatranské osvetové stredisko v Poprade za aktívnej spolupráce s mestskými a miestnymi oddeleniami školstva mládeže a telesnej kultúry v Poprade zorganizovala 13. ročník celoslovenskej a medzinárodnej súťaže pre rómskych žiakov pod názvom Rómska paleta.
Cieľom súťaže je podnietiť a rozvíjať výtvarnú tvorivosť rómskych deti. Vyvíjať predstavivosť, nové možnosti, vlastné schopnosti rómskych deti. Ponúknuť rómskym deťom iné možnosti trávenia voľného času, tvorivo, v kolektíve, v kreativite. Dať rómskym deťom priestor pre ich seba-vyjadrenie pomocou papiera, farieb štetca, pastelu, hliny, .... vyjadriť to, čo je najhlbšie v jasných detských očiach a v čistej detskej duši.
TÉMA SÚŤAŽE NA ROK 2024: Mám taký sen... téma je široká a bohatá, Môže obsiahnuť nielen samotné čítanie kníh, ale aj fantáziu umelcov pri stvárnení príbehov, snov, budúcnosti, minulosti. Do tejto výtvarnej súťaže sa zapojili žiaci II. stupňa a špec. ročníkov. Žiaci pracovali veľmi aktívne o čom svedčí množstvo zaslaných prác do tejto súťaže.
Pracovali: Mgr. K. Pitoňáková, Mgr. D. Stolárová, Mgr. M. Dziaková, Mgr. A. Blašková, Mgr. I. Strellová, Mgr. A. Bělková, Mgr. N. Baksová, Mgr. Ľ. Dravecká
Výtvarná súťaž - SLOVENSKO, KRAJINA V SRDCI EURÓPY
- 1
Žiaci II. stupňa a špec. ročníkov sa zapojili do 16. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže s medzinárodnou účasťou SLOVENSKO, KRAJINA V SRDCI EURÓPY. Súťaž vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Školou umeleckého priemyslu, Sklenárova 7, Bratislava.
Motto súťaže, ktorá je v roku 2024 venovaná 80. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky je:
„KTO NEPOZNÁ MINULOSŤ, NEPOCHOPÍ BUDÚCNOSŤ...“ (Thomas Mann)
Témy pre jednotlivé vekové kategórie sú:
veková kategória 6. – 10. rokov
MALÝ PRINC V NEČASOCH
veková kategória 11. – 15. rokov
HRDINOVIA, VĎAKA KTORÝM ŽIJEME
Mgr. K. Pitoňáková, Mgr. D. Stolárová, Mgr. M. Dziaková, Mgr. A. Blašková
Divadlo 1.ročník
Žiaci prvých ročníkoch sa zúčastnili divadelného predstavenia Palculienka od Hansa Christiana Andersena. Divadelníci z Rožňavy žiakov zapájali do účinkovania a aj ony si mohli vyskúšať rolu divadelníkov.
PaedDr. Lenka Madejová
Druháci v ZOO
- 3
Pozorovať život zvierat z blízka, pozorujeme radi a preto, druháci s pani učiteľkami sa zúčastnili výletu - ZOO Spišská Nová Ves. Žiaci videli mačkovité šelmy, medvede, lamy, malé opičky, rôzne druhy vtákov, podmorský svet rýb a iné zvieratá. S niektorými druhmi papagájov sa aj rozprávali. Prežili deň plný nezabudnuteľných zážitkov.
ZOO disponuje s rôznymi atrakciami pre deti, niektoré sme skúsili aj my. Páčil sa, vláčik so železničnou stanicou. Potešilo detské ihrisko s hojdačkami a pri bankomate ZOOLAR – suvenír alebo bankovka? Jakub z II. C si overil finančnú gramotnosť. Na záver výletu sa žiaci občerstvili v bufete, nakúpili rôzne darčeky a s veselým spevom vrátili domov.
PaedDr. Slamená, Mgr. Bátoryová, Mgr. Špinková, Mgr. Kožíková
Školský výlet - Tatranská Lomnica
- 12
Dňa 13.6. sa žiaci tretích ročníkov zúčastnili školského výletu do Tatranskej Lomnice. Spolu so svojimi triednými učiteľmi navštívili Tatranské múzeum, kde mohli vidieť, aké druhy zvierat žijú v prírode a okolo nás v životnej veľkosti.
Mgr. Marcela Kovalčíková
Voľné pracovné miesta
Aktualizovali sme modul Voľné pracovné miesta
Časopis Stráňačik
Aktualizovali sme modul Časopis Stráňačik
Hurá do ZOO - špeciálne triedy
- 24
35 statočných žiakov špeciálnych tried pod dozorom svojich učiteľov sa 11. 6. vydalo na dobrodružstvo do ZOO v Spišskej Novej Vsi. Cesta autobusom bola pre deti zážitkom, pretože mnohé autobusom ešte necestovali. Prezreli si každý kút ZOO. Návšteva zoologickej záhrady je pre deti vždy radostnou udalosťou. Počasie nám veľmi neprialo, nás to však vôbec neodradilo a zažili sme krásny deň plný zážitkov. Žiakom sa najviac páčil kráľ zvierat lev a malé milé opičky, ktoré nás rozveselili ich zábavnými zvukmi. Objavili sme aj krásny podmorský svet v podobe rybiek, ktoré nám pripomenuli rozprávku Hľadá sa Nemo. Nakoniec sme sa občerstvili v bufete a porozprávali sa o nových zážitkoch z dnešného dňa. Výlet sme úspešne zakončili veselým spevom v autobuse po ceste domov.
Mgr. Baksová
Literárno-dejepisná exkurzia a Festival
Dňa 07. 06. 2024 navštívili žiaci 8. a 9. ročníka Lýceum - najväčšiu školskú historickú knižnicu v Európe. Počas exkurzie absolvovali žiaci výklad o Lyceálnej knižnici. Dozvedeli sa, že sa v nej nachádza vyše 150-tisíc zväzkov vzácnych kníh a 55 prvotlačí. Na tomto mieste študovali aj osobnosti slovenských dejín, a preto boli žiaci oboznámení aj so školskými zákonmi kežmarského lýcea z roku 1703. Najviac ich však zaujalo vtedajšie väzenie pre študentov, ktorí tento školský poriadok porušili. Žiaci spoznali i kultúrne a cirkevné pamiatky v okolí lýcea.
V tento deň sa konal v meste Kežmarok aj Festival študentského remesla, ktorého sa naši žiaci taktiež zúčastnili a pozreli si prezentáciu remesiel i bohatý program, ktorý bol pre žiakov pripravený. Žiakom patrí veľká pochvala za ich disciplinovanosť.
Spracovala: Mgr. Dulebová
Zodpovední: Mgr. Dulebová, Mgr. Štefaňák
Deň včiel
- 9
„Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života.“
APIS MELLIFERA je latinský názov včely medonosnej, najdôležitejšieho živočícha našej planéty.
Jemné bzučanie a vôňa propolisu sa rozliehali v celej triede, kde sa konala dňa 4.6.2024 beseda žiakov druhých ročníkov pri príležitosti Svetového dňa včiel.
Aby sa dozvedeli viac, navštívil nás tajomník ASOCIÁCIE VČELÁROV SLOVENSKA.
Hovoril o živote včiel a ich význame pre človeka. Od vývinu včely – robotníc, kráľovnej, trúdov až po skladbu včelieho úľa, či vytáčanie medu. V neposlednom rade o prínose včiel pre človeka a ich významnú úlohu vo svete. Deti si mohli pozrieť včelí úľ a jeho fungovanie zblízka. Ako názornú ukážku mali k dispozícii prototyp úľa so skutočným včelstvom.
Zo srdca ďakujeme našim včielkam za ich usilovnú prácu a želáme im len to najlepšie ku Svetovému dňu včiel.
Mgr. Slobodníková
Viem, čo zjem
- 11
Aj v tomto školskom roku bola naša ZŠ zapojená do projektu Viem, čo zjem. Zábavnou formou si žiaci osvojovali zásady správnej a vyváženej stravy, zorientovali sa v zložení potravín a v správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania. Cieľom projektu bolo oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša.
Žiakov všetky témy zaujali, niektoré lekcie sme použili aj počas našej každoročnej školskej aktivity: Týždeň zdravej výživy. Pracovné listy a prezentácie boli veľmi zaujímavo a prehľadne spracované. Materiálne podklady boli výborne spracované a deti bavilo s nimi pracovať. Veľa sme na hodinách diskutovali, porovnávali, rozprávali o skúsenostiach z ich domácností a vďaka tomu si žiaci hravou formou osvojili zásady zdravej výživy, zorientovali sa v zložení potravín, správnom spôsobe ich konzumácie či skladovaní. Zároveň spoznali riziká, za ktoré je zodpovedná nesprávna výživa.
Chcem veľmi pekne poďakovať kolegyniam Mgr. Kovalčíkovej, Mgr. Purdešovej, PaedDr. Slamenej a Mgr. Slobodníkovej za celoročnú prácu so žiakmi.
Mgr. Baťo