Obec Stráne pod Tatrami

ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami sa nachádza pod našimi veľhorami "Vysokými Tatrami".

Okres:                                Kežmarok
Obec:                                 Stráne pod Tatrami
Nadmorská výška:             700 m. n. v.
Počet obyvateľov:             1248
Rozloha:                            42 ha
Prvá písomná zmienka:     r. 1438
Starosta:                           pán Ján Badžo

Základná škola s materskou školou

ZŠ s MŠ pozostáva z hlavnej budovy, z dvoch vedľajších budov a materskej školy.

Geografická poloha obce Stráne pod Tatrami

Obec Stráne pod Tatrami pozostáva z 2 častí: z miestnej časti a z rómskej osady, ktorá je vzdialená 1 km.
 Stráne pod Tatrami ležia v Kežmarskej pahorkatine uprostred Popradskej kotliny na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier na ľadovcovoriečných kužeľoch na brehoch Stránskeho potoka, ľavostranného prítoku Popradu. Chotár je len mierne členitý a rozprestiera sa na okraji územia Tanapu v nadmorskej výške 680 – 795 m. Iba ojedinele rastú ostrovčeky lesa. Poloha obce na hranici Tatranského národného parku môže byť impulzom pre perspektívne zvýraznenie rekreačnej funkcie obce a služieb. Obec je vo výške vo výške 700 m. n. v.
 Obec je od mesta Kežmarok vzdialené 5 km. Rozprestiera sa na pravom brehu Bielej vody. Na severovýchodnej strane susedí obec s obcou Mlynčeky, na východnej strane s mestom Kežmarok, na juhovýchodnej strane s obcou Malý Slavkov a na západnej strane s Tatranskými osadami – Tatranská Lomnica, Tatranská Kotlina, Tatranské Matliare, ktoré sú vzdialené od obce cca 10 km. Spojenie medzi nimi je len slabo udržiavanými poľnými cestami. Na juhozápadnom úpätí sa rozprestierajú Vysoké Tatry a chránené územie Tanapu. Za obcou Stráne pod Tatrami na severozápadnej strane sa rozprestiera rómska osada.

Stráne pod Tatrami dnes

Obec Stráne pod Tatrami leží v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier, s fantastickým výhľadom na skoro všetky významné štíty. Obec od svojho založenia prechádzala rôznymi zmenami väčšieho a menšieho rozsahu. O pôvode obce existuje len málo informácií. Niektoré je možno nájsť v historických archívoch.
Od roku 1945 sú už o niečo presnejšie informácie, ktoré nájdeme zapísané  v obecnej kronike.