V nedávnej minulosti bývalo zimné obdobie veľmi mrazivé a plné snehu. Keďže na poliach utíchol pracovný ruch, ľudia trávili viac času v teplých chalúpkach. Ženy driapali, priadli, šili, štopkali, vyšívali. Muži sa zasa venovali údržbe domácnosti, kontrole striech na dreveničkách i hospodárskych budovách, oprave náradia a príprave nových pracovných pomôcok. Počas zimy sa starali o domáce zvieratá, aby im nebolo zima a mali dostatok krmiva.
Skorý súmrak prial spoločenským udalostiam, družným stretnutiam a návštevám. Obľúbené boli aj viacgeneračné stretnutia, počas ktorých starí ľudia rozprávali rôzne príhody zo života, z vojny, deti radi počúvali rozprávky, hádanky. Veľmi obľúbené boli strašidelné príbehy – o mátohách, svetlonosoch, vílach, bosorkách, predzvestiach smrti, či proroctvá o konci sveta.
Hoci množstvo príbehov bolo vymyslených ľudskou fantáziou, mnohé z nich niesli v sebe posolstvo o životných hodnotách, skromnosti a vytrvalosti v životných skúškach.
Toto zimné obdobie si pripomíname v našej škole aj na II. stupni peknou zimnou výzdobou.
Mgr. Katarína Pitoňáková
Vydavateľstvo najlepších kníh Slovart Čitateľský klub v zimnom období vyhlásil vianočnú súťaž rekordovú. Vlastný Triedny REKORD zrealizovali žiaci v IV. A triedy. Spoločne vyrobili a nakreslili 97 kusov vianočných pohľadníc a tak vytvorili reťaz dlhú 15 m. Prvých päť pohľadníc vyrobili za účelom, zapojenia sa do medzinárodnej výtvarnej súťaže na Orave. Vianočná pošta doručí odoslané pohľadnice starkým na Slovensku. S pohľadnicou potešíme rodiny žiakov. Triedny rekord zrealizovali aj žiaci I. D za 1. hodinu nabodkovali 2016 guličiek a II. D rozprávkové rekordy v čítaní.
Dúfame, že sa budú Čitkovi páčiť.
PaedDr. Slamená
Dňa 29. novembra 2023 sa žiaci IV.A, IV.B a žiaci špeciálnych tried II.E/III.E, VII.D, VI.C/VII.C/VIII.C/IX.C zúčastnili exkurzie - navštívili Mestskú knižnicu Kežmarok. Počas tejto návštevy sa žiaci započúvali do vybranej slovenskej ľudovej rozprávky Soľ nad zlato /Božena Němcová/, ktorú žiakom prečítal pracovník knižnice. Žiaci sa s nadšením zapájali do pripravenej aktivity. Po aktivite sme si pozreli výstavu Knižného klubu mladých čitateľov a výtvarníkov pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho jazyka.
Po výstave sme navštívili Kežmarský hrad a Baziliku svätého kríža. Naše putovanie mestom sme si spríjemnili posedením v cukrárni pri sladkom koláčiku. Exkurziu sme zakončili návštevou a premietaním rozprávky o prasiatku Kvik v kine Iskra.
Vzorné správanie žiakov a množstvo zážitkov prispeli k vydarenej exkurzii. Veríme, že čoskoro sa vyberieme na ďalšiu.
Mgr. Strellová
Zodpovední: Mgr. Strellová, Mgr. Dziaková, Mgr. Baksová,
PaedDr. Slamená, Mgr. Slobodníková
Aj tento rok sa žiaci prvého stupňa zapojili do celoslovenskej súťaže Všetkovedko. S otázkami sa popasovovali žiaci 1.C a 1.D triedy, žiaci 2.A.2.B A 2.D triedy, žiaci 3.B a 3.C triedy a žiaci 4.A a 4.B triedy. Aj napriek tomu, že táto súťaž je platená, tento školský rok za zapojilo spolu 25 žiakov. Otázky boli rôzne, ľahšie aj ťažšie. Dúfajme, že si ich správne prečítali a napísali správnu odpoveď. Držíme všetkým súťažiacim palce a tešíme sa na vyhodnotenie.
Mgr. Palubjaková
Aktualizovali sme modul Voľné pracovné miesta
Aj tohto roku sme sa zapojili do projektu Detský čin roka. Na hodinách Etickej výchovy so žiakmi 5., 6. a 7. ročníka sme čítali príbehy žiakov z celého Slovenska, a tým najlepším, žiaci dali svoj hlas. Príbehy žiakov veľmi zaujali. Dali im šancu pochopiť cez skutočné príbehy rozpoznať, čo je dobré a čo zlé.
Mgr. Blanárová
Každý z nás si určite túto otázku v detstve položil mnoho krát. Naši žiaci špeciálnych tried túto otázku v mesiaci november riešili spoločne so svojimi učiteľmi. Žiaci si vyskúšali jednotlivé povolania pri rôznych spoločenských hrách a praktických ukážkach. Vyskúšali si prácu kaderníčky, murára, pekára, cukrára ale aj učiteľa pomocou didaktických pomôcok. Žiaci sa so svojou rolou rýchlo stotožnili a takéto vyučovanie sa im veľmi páčilo. Žiaci svoje vysnívané povolania premietli aj na papier formou kresby. Čarovné vyučovanie bolo veľmi pekným spestrením vyučovacieho procesu, ktoré by si žiaci s radosťou kedykoľvek zopakovali.
Mgr. Baksová
23. novembra 2023 sa v našej škole uskutočnila beseda s pracovníkmi zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Besedy sa zúčastnili žiaci 7. ročníkov, kde témou bola Šikana a kyberšikana a žiaci 8. a 9. ročníka, ktorí mali besedu na tému Rodová rovnosť. Žiaci si vypočuli množstvo zaujímavých a užitočných informácií. Aktívne sa zapájali do besedy, kládli rôzne otázky a tiež sa podelili so svojimi skúsenosťami a postrehmi. Pracovníkom zo SNSLP z Bratislavy ďakujeme za ich spoluprácu, žiaci sa tešia na ďalšie spoločné stretnutia.
Koordinátor ľudských práv Mgr. A. Biela
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) sa rozhodol vyhlásiť súťaž pre žiakov a žiačky základných škôl, v ktorej budú môcť deti navrhnúť maskota kurikulárnych zmien, ktorý sa volá Kurikulko alebo Kurikulka. Vyhlásenie víťazného návrhu sa uskutoční počas tohtoročnej decembrovej konferencie NIVaM.
„Súťažou by sme chceli výraz „kurikulum“ priblížiť širšej verejnosti, vrátane tých, ktorých sa zmeny budú týkať najviac – teda deťom a ich rodičom. Chceme aby sa kľúčové spojenie „nové kurikulum“ používalo s radosťou a bolo nositeľom príjemných emócií, rovnako, ako si to prajeme pre celú kurikulárnu reformu“.
Základom vízie vzdelávania pre 21. storočie sú tri aspekty modernej školy ako prostredia, kde prebieha výchova a vzdelávanie:
Tejto výtvarnej súťaži sa zúčastnili žiačky II. stupňa pod vedením Mgr. Kataríny Pitoňákovej.
Mgr. Katarína Pitoňáková
Francúzsko-slovenská obchodná komora sa v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodla uskutočniť projekt s názvom „Odpad ako umenie.“ Cieľom projektu je podporiť edukáciu žiakov základných škôl ohľadom ochrany životného prostredia.
Naša škola, ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami, sa v minulom školskom roku zapojila do tohto projektu, ktorým sa snažila poukázať na ochranu našej planéty pred znečistením odpadov. V rámci projektu žiaci vytvorili z odpadového materiálu „Olympijskú dedinu pod Eiffelovkou,“ ktorá symbolizuje život v olympijskej dedine počas Olympijských hier v Paríži 2024. Do projektu sa zapojili žiaci z viac ako 200 základných škôl z celého Slovenska a tím FSOK vybral 28 najlepších diel, medzi ktorými bola aj naša škola.
Srdečne blahoželáme! V týchto dňoch sme dostali poďakovanie za umiestnenie a vecnú cenu.
Mgr. Katarína Pitoňáková
Keďže už o pár týždňov sa koberec lístia zmení na snehovú perinu, s našimi žiakmi sme si nazbierali gaštany, šišky, lístie, šípky či konáriky. My učitelia spolu so žiakmi sme tak mohli pustiť uzdu našej predstavivosti a vytvoriť tak pestrofarebné obrazy tvorené prírodou. Tak ako na týchto fotografiách môžete vidieť, príroda je najlepší umelec.
Mgr. Blašková
Tatranská galéria v Poprade vyhlásila aj tento rok výtvarnú súťaž pre žiakov a študentov pod názvom „Anjel Vianoc 2023.“ Našu školu budú reprezentovať výtvarné práce rôznych techník a pekných anjelských nápadov žiakov z I. a II. stupňa a špeciálnych tried. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a výstava prác bude od 6. decembra 2023 v Artklube Tatranskej galérie.
Držíme palce naším žiakom!
Mgr. K. Pitoňáková
Vyhlasovateľ a organizátor súťaže, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, vyhlásilo 20. ročník medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže „Vianočná pohľadnica 2023.“
Súťaž je tematicky zameraná na uchovávanie tradičného vianočného zvykoslovia, konfrontovanie s inými kultúrami, národmi a výtvarné spracovávanie tradičnej vianočnej témy netradičnými výtvarnými technikami. Odporúčanou témou súťaže boli Tradície pri štedrovečernom stole. Na výtvarných prácach pracovali žiaci I. a II. stupňa a špeciálnych tried.
Víťazi a ocenení autori budú pozvaní na vernisáž výstavy v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, KD v Námestove, DK v Trstenej. Posúťažné výstavy budú inštalované aj v iných mestách na Slovensku a Poľsku.
Mgr. Katarína Pitoňáková
Žiaci deviateho ročníka sa zahrali na mladých prekladateľov. Zúčastnili sa triedneho kola v preklade článku z anglického do slovenského jazyka. Dostali za úlohu preložiť v stanovenom čase časť neznámeho textu, ktorý bol zameraný na nezvyčajné hotely vo svete. Výherkyňou sa stala Sofia Badžová č. d. 79, ktorá bola odmenená vecne aj diplomom. Ďakujem žiakom za nadšenie, účasť, spoluprácu a teším sa aj na ďalšie ročníky.
Ing. Lenka Čulová
Svetový deň dobrosrdečnosti bol vyhlásený na 3. konferencii Svetového hnutia dobrosrdečnosti v Singapure 17. – 18. novembra 2000, do praxe sa zaviedol o rok neskôr. Jeho podstatou je inšpirovať žiakov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť sa, aby sme vytvorili lepší svet. Niekedy stačí málo – začať od seba. Žiaci 1.D a 2.D triedy spolu s pani učiteľkami vytvorili počas prestávky pozdravy, ktoré určite potešili obdarované pani učiteľky a pripomenuli tým, že existuje takýto deň - deň kedy ,,Pokoj a dobrosrdečnosť je najkrajšia podoba šťastia a spokojnosti.“
Mgr. Palubjaková
So žiakmi 9. ročníka sme anonymne zrealizovali dotazník zameraný na dospievanie a vzťahy v rodine. Spôsob, akým mladí ľudia trávia voľný čas, ovplyvňuje ich sociálne a komunikačné schopnosti. Zaoberali sme sa otázkami, ktoré patria už k životu tínedžerov. Po vyhodnotení dotazníka sme so žiakmi komunikovali na uvedené témy. Odpovede boli rôzne. Dievčatám sa páči partner, ktorý má vlastné auto, peniaze a dom. Chlapcom sa nepáči, ak sú dievčatá vyzývavo nalíčené, teda uprednostňujú prirodzenú krásu. Aktivita bola zaujímavá, pútavá a na niektorých odpovediach sme sa dobre zasmiali.
Ing. Lenka Čulová
Posledný októbrový deň si na celom svete pripomíname ako Svetový deň sporenia. Tento deň pripadol na jesenné prázdniny, a preto sme sa ho so žiakmi V.C triedy rozhodli zrealizovať šiesteho novembra.
So žiakmi sme sa najskôr porozprávali o tom, ako si dokážu peniaze usporiť. Dospelí si peniaze vedia zarobiť v práci, ale žiaci základnej školy ešte túto možnosť nemajú.
Žiaci piateho ročníka získavajú peniaze prostredníctvom vreckového od svojich rodičov. Tieto peniaze môžu minúť hneď alebo si ich môžu odkladať.
Pokiaľ sa žiaci rozhodli si peniaze odkladať, znamená to, že si sporia. Keď si nasporia väčší obnos peňazí, môžu si kúpiť niečo z čoho budú mať radosť a bude to pre nich prospešné.
Žiaci si následne premysleli, čo by si kúpili za nasporené peniaze a svoje nápady premietli do kresieb.
Ing. Stanislava Pitoňáková
Nadviazanie kontaktu medzi českými a slovenskými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek je hlavným cieľom medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy. Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila už do 14. ročníka, ktorého téma znela „Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov.“
Tentokrát sa našou partnerskou školou stala Základná škola Didaktis Brno - Vinohrady.
Tvorba záložiek prebiehala na hodinách výtvarnej výchovy, čítania a literatúry pod vedením učiteľov I. a II. stupňa počas mesiaca október. Žiaci tvorili záložky rôznych tvarov, prejavili svoju fantáziu a tvorivosť a zhotovili skutočne rozmanité a zaujímavé záložky.
Veríme, že sa záložky žiakom českej partnerskej školy páčili. Žiaci na projekte pracovali s nadšením a záujmom. Veríme, že svet rozprávok a rôznych príbehov či básní bol pre nich inšpirujúci a skutočne siahnu po knihe častejšie.
Mgr. Dulebová
V rámci medzipredmetových vzťahov sme si v mesiaci október dňa 24. 10. 2023 pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc.
Pani učiteľka Mgr. J. Vaverčáková so žiakmi I.B navštívila školskú knižnicu, v ktorej žiaci spoznávali rôzne zaujímavé rozprávkové knižky, ale i encyklopédie. Žiaci si pútavým čítaním učiteľky vypočuli rozpávku o Slimáčom domčeku z knižky Danka a Janka, prostredníctvom ktorej sa rozvíjala u žiakov komunikačná zručnosť. Na predmete vyv si žiaci vyfarbili písmenkového uja slimáka, na ktorom si precvičili čítanie písmen a, á, A, i, í, I ako i dievčence dvojičky Danku a Janku. Čitateľské aktivity sa žiakom veľmi páčili a zo žiackych prác si urobili v triede výstavku.
Žiaci z triedy I.D s pani učiteľkou Mgr. Z. Palubjakovou sa v knižnici zoznamovali s knihami a ich autormi.
V II.D si pani učiteľka pripravila pre žiakov súťaž: v knižnici hľadali také knihy, v ktorých názve sa nachádzalo nejaké zviera. Žiaci našli : Žabiatko, Šlabikár včielky Maji, Obed v levovej jame, Malá medvedia knižka, Po stopách vĺčka, medvedíka a jelenčeka.
V triede II.A sa žiaci s p.učiteľkou Mgr. M. Batoryovou najprv porozprávali o tom, čo je to knižnica, ako sa máme správať a čo sa v nej nachádza. Povedala im, z čoho sa skladá kniha (obal, strana, autor, ilustrátor, ilustrácie, text) a následne si prečítali rozprávku od Ľudmily Podjavorinskej Žabiatko. Po prečítaní textu vypracovali spolu prac.list a potom vybraní žiaci zastávali úlohu zajka, veveričky a húsky. Žiaci si pomocou textu a dramatizácie uvedomili, že i pomáhať druhým je potrebné. Na záver aj písomne odpovedali na otázky vyplývajúce z textu.
Trieda II.B s pani učiteľkou Mgr. E. Špinkou si prečítala rozprávku O Červenej Čiapočke, žiaci si vymaľovali obrázky a vytvorili krásne rozprávkové leporelo.
Žiaci IV. A realizovali rôzne originálne, vtipné a kreatívne čitateľské aktivity. Ako majú radi školskú knižnicu a ako správne zaobchádzať s knihou ukázali pri tvorbe plagátu, kde mohli prejaviť aj svoj osobný talent. V školskej knižnici vyhľadávali a čítali knihy o Vesmíre, čím prepojili medzipredmetové vzťahy s prírodovedou. Žiaci sa usilovali, aby na hodine SJL - slohu, mohli prispieť inšpiráciou a prejavili osobný talent pri opise knihy. Pozri foto....
Všetkým učiteľkám aj žiakom ďakujem za krásne aktivity v školskej knižnici.
Mgr. J. Laclavíková
Zbytočne sa nehovorí, že bohatstvo sa začína prvou mincou vhodenou do „prasiatka“.
Posledné dni v mesiaci október sme sa so žiakmi rozprávali na tému: sporenie. Štvrtáci poňali aktivitu tematicky. Na hodine slovenského jazyka a matemetiky riešili úlohy rôzneho typu, pomocou ktorých sa zdokonaľovali vo finančnej gramotnosti. Obohacovali si slovnú zásobu, pomocou euro bankoviek a mincí na hranie riešili matematické príklady. Na informatike sa učili vyhľadávať obrázky na internete, s ktorými následne pracovali vo Worde. Mladší žiaci sa rozprávali so svojimi pani učiteľkami na tému sporenie a naučili sa, aké dôležité je nielen sporiť, ale aj starať sa o svojich blízkych. Následne si zhotovovali pokladničky, z ktorých mali veľkú radosť.
Cieľ bol jasný – hovoriť o dôležitosti rozumného a bezpečného narábania s peniazmi, o vytváraní optimálnej rovnováhy medzi spotrebou a úsporami, čo je dôležitou súčasťou života každého človeka.
Mgr. M. Purdešová