Navigácia

  • DEŇ RÓMOV

    Deň Rómov znamená čas zastaviť sarozmýšľať o rómskych koreňoch. Spojený s krásnou rómskou kultúrou, plný farieb a rytmu.

    Žiaci primárneho vzdelávania základnej školy,  si tento deň 8. apríla spríjemnili aktivitami v triedach. Čítali rómske rozprávky a básne,  spievali pesničky a maľovali na tému – rómska tanečnica. Vyrobili rómsku vlajku. Cieľom  aktivít je zvýšenie povedomia o rómskej kultúre. Pozri foto ...                                                                                                       

    PaedDr. Z.  Slamená

     

    Dňa 12.4.2024 Rozvojový tím Stráne pod Tatrami organizoval akciu Deň Rómov v multifunkčnom zariadení. Naša škola sa akcie zúčastnila s programom, do ktorého sa zapojili  deti z MŠ, žiaci I., II. stupňa a žiaci špeciálnych tried s programom hlavne im blízkym – tancom a spevom. Nechýbali však ani básne. Za pestrý program a vynikajúce výkony chcem poďakovať pedagógom a žiakom našej školy.

    Spracovala: Mgr. Blašková

  • Skicariáda

    Žiaci V.B a V.C triedy si v apríli na hodinách informatiky vyskúšali prácu s počítačovou aplikáciou „skicár“.  Naučili sa, ako si môžu jednoducho vytvoriť rôzne tvary alebo ako si môžu svoje obrázky v tejto aplikácii jednoducho vymaľovať použitím rôznych nástrojov. Na popredných miestach sa umiestnili: 

    1. miesto: Alex Hangurbadžo

    2. miesto: Jasmína Badžová

    3. miesto: Samuel Britaňák

    Ing. S. Pitonakova

  • Svetový deň letectva a kozmonautiky

    Dňa 12. apríla si pripomíname Svetový deň letectva a kozmonautiky. Tento svetový deň bol vyhlásený v roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI). Dňa 12. apríla 1961 vyletel do vesmíru prvý človek – ruský letec a kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Prvýkrát obehol Zem na kozmickej lodi Vostok, čo mu trvalo 108 minút a otvoril tak éru letov do vesmíru. Nie jedno dieťa, by sa chcelo stať kozmonautom. Aj malí prváčikovia majú takýto sen, tak sme sa zahrali na kozmonautov a leteli sme do vesmíru aj my. Deťom sa to veľmi páčilo.                                                                               

      Mgr. Palubjaková                  

  • Medzinárodný deň detskej knihy

    Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu. Jeho cieľom je osloviť detské srdcia tak, aby sa kniha stala každodennou súčasťou ich života. Každý rok sa dňa druhého apríla slávi Medzinárodný deň detskej knihy, ktorým sa zároveň pripomína dátum narodenia Hansa Christiana Andersena, dánskeho rozprávkara. eho rozprávky sú aj dnes veľmi populárne. Aj žiaci 1.D triedy si tento deň pripomenuli čítaním rozprávky o Malej morskej víle a nakreselením obrázkov, ako deti čítajú knihu. Dúfajme, že ich to bude inšpirovať k naučeniu sa čítať a neskôr čítať samostatne knihy.                                                                                              

    Mgr. Palubjaková

  • Zasaďme si kvietok

    V mesiaci marec sa žiaci špeciálnych tried venovali jarnej aktivite ,,Zasaďme si  kvietok“.  V tvorivých dielňach vytvárali rôzne variácie kvetov, okopávali skalku, vysádzali trvalky, presádzali a sadili izbové kvety. Žiaci tak získavajú praktické zručnosti v starostlivosti o živú prírodu. Do aktivity sa zapojili triedy: II.F šp., IIG/III.D šp., IV. C šp., IV. D šp., VI.C/VII.C/VIII.C/IX.C šp, VII.D šp., VIII.B/IX.B šp.

                                                                                                                                 Mgr. Oľga Kučerová

  • Európsky deň spotrebiteľov

    V marci sme si v našej škole pripomenuli Európsky deň spotrebiteľov. Aktivity boli zamerané na podporu domácich výrobkov. V súčasnej dobe je na našom trhu veľa tovarov rovnakého druhu. Žiaci sa učili orientovať v ponuke obchodných reťazcov, pričom sa zameriavali výlučne na výrobky a tovar, ktorý sa vyrába na Slovensku. Vysvetlili sme si, prečo je správne podporovať lokálnych chovateľov a pestovateľov, a aké výhody to prináša.

    Mgr. M. Purdešová

  • Veľkonočné pečenie

    Obľúbená  aktivita  žiakov základnej školy a detí materskej školy s mamičkami priniesla opäť radosť, smiech a dobrú náladu do  materskej školy. Tradičné pečenie a prípravu veľkonočného pečiva sme si spoločne za pomoci mamičky Anežky  Oračkovejpani asistentky Vierkyvyskúšali.                     

    Žiaci IV.A aj I.B. kysnuté cesto spoločne zamiesili, vyvaľkali, vykrajovali, plnili štvorčeky lekvárom s nutelou a potreté  olejom ukladali do pekáča. Buchtičky, po upečení  pocukrovali, na hotových sme si pochutnali všetci. Mamičke, ktorá si našla čas srdečne ďakujeme. Pozri foto ...

     

    PaedDr. Z. Slamená, V. Regecová, J. Sosková a  kolektív MŠ

  • Rozprávkové popoludnie

    Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. 

    Príjemné popoludnie strávili deti materskej školy a žiaci základnej školy z I. B a IV. A . Spoločne zrealizovali aktivitu – Rozprávkové popoludnie. 

    V materskej škole si pozreli a prečítali  krásne rozprávkové knihy. V spoločnom kruhu, žiaci dychtivo čítali deťom obľúbenú maľovanú rozprávku – Janko Hraško. Aktívne deti materskej školy ukázali svoje zručnosti.

    Pozri foto ...

    Rozprávku po prečítaní  spoločne adekvátne ohodnotili a okomentovali. Cieľom tejto aktivity bolo rozvíjať čitateľskú gramotnosť, naučiť sa čítať s porozumením, schopnosť zapamätať si a prerozprávať informácie z textu. 

     

                PaedDr. Z. Slamená, V. Regecová, kolektív MŠ

  • Hviezdoslavov Kubín

    V marci sa na II. stupni uskutočnili triedne kolá v prednese poézie  a prózy pod názvom Hviezdoslavov Kubín.  Hlavným  cieľom súťaže bola prezentácia umeleckého prednesu.

    Víťazmi triednych kôl sa stali:

    V.A       Klaudia Badžová

    V.B       Jasmína Badžová

    V.C       Ariana Badžová

    VI.A      Liliana Badžová

    VI.B      Soňa Dunková

    VII.A     Šarlota Badžová

    VII.B     Diana Bačová

    VIII.A    Vladimíra Mišalková

    IX.A      Sofia Badžová, č. d. 75

    Všetci žiaci boli ocenení diplomom a vecnými cenami. Ešte raz srdečne blahoželáme!

    Zodpovední: Mgr. Dulebová, Mgr. Žembová, Mgr. Pitoňáková K.

  • Z rozprávky do rozprávky. Maľované čítanie. Vytvor pohľadnicu

    Maľovanie a čítanie sú aktivity, ktoré sú našim žiakom veľmi blízke. A čo tak ich spojiť? Maľované čítanie si naši žiaci vytvorili na hodinách výchov. Pestrofarebné ilustrácie spojené s výstižným textom zdobia stránky hárkov žiakov zo špeciálnych tried. Ozdobené práce vítajú každého čitateľa s chtíčom prečítať si rôzne príbehy.

    Mgr. Blašková

  • Výtvarná súťaž – Vesmír očami detí 2024

    Naša škola sa už tradične zapojila do XXXIX. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže, s účasťou Slovákov žijúcich v zahraničí - VESMÍR OČAMI DETÍ, ktorú vyhlásila SLOVENSKÁ ÚSTREDNÁ HVEZDÁREŇ V  HURBANOVE V SPOLUPRÁCI S HVEZDÁRŇAMI, OKRESNÝMI ASTRONOMICKÝMI KABINETMI, CENTRAMI VOĽNÉHO ČASU A REGIONÁLNYMI OSVETOVÝMI   STREDISKAMI

    Pozrite si galériu zaslaných prác.

    Mgr. K. Pitoňáková,  Mgr. D. Stolárová

  • Jarné tvorivé dielne

    Veľká noc je pomaly za dverami a o pár dní budeme spolu so svojimi blízkymi oslavovať najkrajšie sviatky jari. Triedy 2. A a 2.B sa premenili na tvorivé dielne, kde si žiaci spolu s pani učiteľkami vyrobili rôzne veľkonočné výrobky, pozdravy i pohľadnice. Žiaci mali obrovskú radosť z vyrobených vecí. Najväčšiu radosť mali z písania pohľadníc i pozdravov, ktorými určite potešili svojich najbližších. Na záver i posielame básničku:

    Gúľajú sa vajíčka,

    červené sťa ružička – cez hory a doliny,

    nesú pozdrav premilý, veľkonočný! 

    Do každej rodiny…

     

    Požehnané veľkonočné sviatky želajú Mgr. Batoryová a Mgr. Špinková

  • Marec – mesiac kníh

    Viete, prečo je marec mesiacom knihy? Táto tradícia je u nás už od roku 1955, kedy sa vtedajšie Ministerstvo kultúry rozhodlo vyhlásiť marec za mesiac kníh na počesť ľudového básnika, zberateľa a šíriteľa kníh, Mateja Hrebendu.

    V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným ľuďom. Dnes máme ku nim prístup všetci. Z kníh sa dozvedáme veľa nových vecí. Obohacujeme svoj rozhľad, slovnú zásobu i fantáziu.

    Myšlienku, že kniha je najlepším priateľom človeka sme si pripomenuli aj na našej škole. Venovali sme zvýšenú pozornosť čítaniu s porozumením, aktivitám na rozvoj čitateľskej gramotnosti a nahrávaniu čítania. Nahrávané čítanie realizovali na 1. stupni vyučujúce Mgr. Vaverčáková, Mgr. Batoryová, Mgr. Knižková, Mgr. Purdešová vo svojich triedach. Na 2. stupni sa Mgr. Dulebová venovala nácviku dialogizovaného i dramatizovaného čítania. Medailónikom Jozefa Gregora Tajovského sme si  pripomenuli  150. výročie jeho narodenia.

    Veríme, že vďaka podpore záujmu detí o čítanie a zapájaním sa do rôznych čitateľských aktivít i súťaží siahnu naši žiaci po knihe častejšie, a to nielen v marci.

     

    Mgr. Dulebová, koordinátorka ČG

  • Ľudské práva - marec

    V marci 2024 sme pripomenuli tieto významné dni:  

    21. Marec - Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii

    25. Marec – Deň zápasu za ľudské práva

    20. Marec – Svetový deň divadla pre deti a mládež.

     

    Pri tejto príležitosti si žiaci 8.A triedy  pod vedením p. uč. Mgr. P. Štefaňáka na hodine dejepisu pozreli dokumentárny film „Pracovný tábor – Sereď – virtuálna prehliadka a žiaci 9.A triedy si pozreli dokument o spolunažívaní medzi rómskou menšinou a majoritou na Slovensku „Odsúdený na spolunažívanie v dobrom“.

    V rámci Svetového dňa divadla pre deti a mládež si žiaci 3.A pod vedením p. uč. Mgr. Vaverčákovej a 3.C pod vedením Mgr. Baťa prečítali, pozreli a zdramatizovali rozprávku Červená čiapočka v anglickom jazyku. Následne vypracovali aj pracovný list a vyfarbili obrázky jednotlivých postáv z rozprávky. Žiaci si tak rozšírili slovnú zásobu v anglickom jazyku a utužili vzájomné vzťahy.

     

    Mgr. Biela

  • Les môže aj liečiť...

    Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov. Každoročne vyzýva predstaviteľov krajín po celom svete, aby vyvinuli úsilie a zapojili svojich obyvateľov do aktivít zvyšujúcich záujem o potrebu ochrany lesov v ich blízkosti, ale aj po celom svete. Zdravie človeka a zdravie lesov sú vzájomne neoddeliteľne prepojené. Aj preto téma Medzinárodného dňa lesov v roku 2023 znie „Lesy a zdravie

    Malí prváci si pripomenuli tento deň kreslením srdiečka a v ňom les, rozprávaním o význame a kráse lesov, ktoré nás obklopujú.

                                                                                                                Mgr. Palubjaková

  • O Svetovom dni Downovho syndrómu

    21.3. je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Oficiálne sa oslavuje od roku 2012, a to na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov. Prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky?
    Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme.

    Žiaci na školách si taktiež pripomínajú tento deň farebnosťou ponožiek. Naši žiaci si tento deň pripomenuli kreslením farebných ponožiek a rozprávaním o Downovým syndromom.

                                                                                        Mgr. Palubjaková

  • Dnes buď šťastný a najmä šír šťastie ďalej..

    Dnešný deň, 20. marec, je Medzinárodným dňom šťastia. Na úvod pár múdrych slov:

    Medzinárodný deň šťastia bol vyhlásený Organizáciou spojených národov 12. júla 2012. Jeho vyhlásenie bolo iniciatívou Bhutánu, himalájskeho kráľovstva, ktoré meria prosperitu ukazovateľom hrubého národného šťastia. Hlavným cieľom dnešného dňa je vraj pripomenúť si, že šťastie je jedným z hlavných cieľov každého z nás. Dnešný deň sa aj prváci rozprávali o šťastí. Pre niekoho je šťastie hračky, pre iného mama a otec. Pre každého je šťastie niečo iné. Preto sme sa rozhodli urobiť si dnešný deň krajším. Najprv sme kreslili sloníčatko pre šťastie a potom sme prisľúbili, že splníme aspoň niečo z týchto úloh.:

    1. urob dobrý skutok

    2. Počúvaj svoju mamku a ocka

    3. Urob niekomu krajší deň, aspoň milým úsmevom.

    4. Dopraj si oddych a vychutnaj si krásny deň.                                 

    Mgr. Palubjaková

  • Medzinárodný deň planetárii

    Medzinárodný deň planetárií je oslavovaný od roku 1995 na základe iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti planetárií (International  Planetarium Society, IPS). V čase jarnej rovnodennosti sa tento deň využíva na poskytovanie poznatkov verejnosti o astronómii a o práci s astronomickými zariadeniami. Na Slovensku i na medzinárodnej úrovni sa organizujú mnohé kultúrno-hvezdárske podujatia pre širšiu verejnosť. Žiaci 1.D triedy sa zoznámili s planetáriom počas prestávky. Zaujali ich hlavne veľké ďalekohľady, cez ktoré sa dá vidieť hviezdna obloha. Raz by sa chceli aj oni pozrieť do ozajstného planetária. Dúfajme, že im to vyjde.                                       

    Mgr. Palubjaková

strana:

Novinky

Kontakt

  • ZŠ s MŠ Stráne pod Tatrami
    05976 Stráne pod Tatrami, 33
  • Kancelária ZŠ s MŠ: 0948 294 299

    Kancelária ZŠ osada: 0948 973 942

Fotogaléria