Myšlienka každoročne si pripomínať dôležitosť vody pre život človeka a zvyšovať povedomie o jej ochrane vznikla v roku 1992 na konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji v Rio de Janeiro. Odvtedy sa 22. marec stal Svetovým dňom vody, ktorý sa každý rok nesie v duchu inej témy a sprevádzajú ho rôzne zaujímavé aktivity po celom svete. Žiaci 2.A triedy si tento deň pripomínali na hodine slovenského jazyka. Téma jednoslabičné a viacslabičné slová sa ukryli do kvapiek vody a deti ich spoločne hľadali. Nielen sa naučili, že slová sú jednoslabičné a viacslabičné , ale zopakovali si básničku o Kvapke a vytvorili zopár jednoduchých viet o vode. Tento deň si pripomenuli aj žiaci 3.C triedy, ktorí vytvorili plagát.
Mgr. Palubjaková, Mgr. Kožiková
Dňa 24. marca sa uskutočnila medzitriedna vedomostná súťaž z dejepisu pre žiakov 6. ročníkov. Súťažiaci si preverili svoje znalosti z dejín Starého Orientu, Starovekého Grécka a Indie. Počas súťaže sa snažili čo najlepšie odpovedať na otázky a s nadšením preukazovali svoje vedomosti. Súťaž mala napínavý priebeh a žiaci sa do nej aktívne zapájali. Ich snaha a príprava sa prejavila v kvalitných odpovediach a výborných výsledkoch. Najlepší traja súťažiaci sa umiestnili:
na 1. mieste Michaela Mirgová 6.B;
na 2. mieste Tamara Pompová 6.C;
na 3. mieste Miroslav Oračko 6.A.
Najlepší žiaci boli za svoje výkony odmenení diplomami a vecnými cenami – diárom a perom, víťazi si prevzali ocenenia s hrdosťou a radosťou. Všetci zúčastnení mali z podujatia dobrý pocit a tešili sa, že dokázali úspešne zvládnuť súťaž. Ako učiteľka dejepisu som ocenila ich snahu a vedomosti. Verím, že podobné podujatia budú aj naďalej motivovať žiakov k záujmu o históriu.
Krisztina Margitics
Dňa 21. marca 2025 sa žiaci tried VII.A a VII.B zapojili do zaujímavého hudobného kvízu s názvom „Dejiny hudby“. Tento kvíz nebol len súťažou, ale aj príležitosťou pre žiakov získať nové vedomosti o rôznych hudobných žánroch a spoznať najvýznamnejších slovenských i zahraničných skladateľov. Úlohou žiakov bolo vypracovať jednotlivé zadania hudobného kvízu, pričom sa museli opierať o svoje vedomosti, hudobný sluch a logické myslenie. Hlavná aktivita prebiehala v programe WIZER.ME, kde žiaci na základe hudobných ukážok priraďovali správne názvy piesní ku konkrétnym hudobným žánrom. Aby bol kvíz ešte zaujímavejší a pútavejší, bol doplnený hádankami, osemsmerovkou a tajničkou, ktoré preverili nielen hudobné znalosti žiakov, ale aj ich schopnosť rýchlo premýšľať a spájať súvislosti.
Po vyhodnotení všetkých úloh a bodovania sa najúspešnejšími riešiteľmi stali:
1. miesto – Vanesa Bartošová (25 bodov)
2. miesto – Sofia Holubová (20 bodov)
3. miesto – Alex Badžo (19 bodov)
Víťazom srdečne gratulujeme a všetkým zúčastneným ďakujeme za ich nadšenie a skvelé výkony!
Mgr. Dana Stolárová
20.marec Medzinárodný deň šťastia na našej škole.
Mgr. Kožiková
SLOVENSKÁ ÚSTREDNÁ HVEZDÁREŇ V HURBANOVE V SPOLUPRÁCI S HVEZDÁRŇAMI, OKRESNÝMI ASTRONOMICKÝMI KABINETMI, CENTRAMI VOĽNÉHO ČASU A REGIONÁLNYMI OSVETOVÝMI STREDISKAMI
Vyhlasujú 40. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže, VESMÍR OČAMI DETÍ, do ktorej sa zapojili, aj naši žiaci na I. a II. stupni.
Mgr. Katarína Pitoňáková
V marci sa naša škola zapojila do 29. ročníka Celoslovenskej súťaže DÚHA vo výtvarnej tvorbe, ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Súťažiacim držíme palce a tešíme sa na úspech.
Mgr. D. Kožiková
Aktualizovali sme modul Interné dokumenty
Dňa 4. marca 2025 sa naši žiaci premenili na malých spevákov a v tradičnej školskej súťaži Slávik Slovenska predviedli svoje spevácke nadanie. Súťažilo sa v jednej kategórii, žiaci 1. - 4. ročníka, zabojovali o svoj najlepší spevácky výkon. Na výhercov čakali diplomy a odmeny. Ďalší súťažiaci boli odmenení drobným darčekom.
Umiestnenie:
Výhercom srdečne gratulujeme. Všetkým zúčastneným ďakujeme a prajeme veľa radosti zo spevu. Foto zo súťaže sú k nahliadnutiu vo fotogalérii Slávik Slovenska.
Mgr. Palubjaková
Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých, preto mesiac marec je mesiacom knihy. Žiaci 2. A a 3. D triedy sa preto rozhodli navštíviť školskú knižnicu, pritom si zopakovali čo už vedia o knihe. Ukázali ako vedia čítať tretiaci druhákom a naopak druháci tretiakom. Žiaci si vyskúšali odpovedať na otázky, ohľadne kníh, ako aj zahrali si aktivity Posledné písmeno – Mená – telefón. Na záver pani učiteľka Mgr. Janka Laclavíková prečítala deťom krátku básničku.
Mgr. Palubjaková
Nie vždy sa nám chce sedieť na jednom mieste. Žiaci 2. A triedy si vyskúšali netradičné vyučovanie – Blokové vyučovanie pod názvom Hláska. Cieľom vyučovania bolo nielen upevniť si vedomosti o Hláske, o rozdelení hlások , ale sa trochu zahrať na detektívov a maliarov. Deťom sa tento deň veľmi páčil. Veď posúďte sami, fotky nájdete v fotogalérii.
Mgr. Palubjaková
V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do výtvarne súťaže Biblia tvojimi očami. Témou tohto ročníka sú Pútnici nádeje v Božom slove. Cieľom súťaže je privádzať deti, žiakov k poznávaniu Biblie a podnietiť väčší záujem o túto Knihu kníh.
Umiestnenie prác v školskom kole:
Víťazné práce odosielame na Diecézny katechetický úrad, SNV.
Blahoželáme a držíme palce! Mgr. Blašková, Mgr. Dziaková
Jar je čas prvých kvetov, sviežich vôní a mláďat. Začína v dobe jarnej rovnodennosti, kedy je deň rovnako dlhý ako noc a stále pribúda tepla. Čas topiaceho sa snehu a prebúdzania sa do života, všetko je v pohybe, rastie a rozvíja sa s ohromnou energiou. Aj v našej škole sa prebúdza jar v peknej výzdobe, no posúďte sami.
Mgr. Katarína Pitoňáková
V dňoch 3.3. - 4.3 2025 na hodine informatiky žiaci piatych ročníkov mali za úlohu vytvoriť tajničku v programe skicár. Ich úlohou bolo vytvoriť tajničku a zvoliť otázky tak, aby žiaci porozumeli otázke. Výsledok tajničky - samotné slovo, ktoré sa lúštilo muselo mať minimálne 4 až 8 písmen. Aktivita na hodine ich veľmi nadchla.
Triedy 5.A a 5.B, súťažili medzitriedne. Najlepší žiaci sa umiestnili na 1., 2. a 3. mieste:
1. miesto Tobias Oračko 5.B
2. miesto Evička Oračková 5.B
3. miesto Mário Badžo 5. A
Mgr. Blanárová
Nahrávanie čítania je skvelým spôsobom, ako očakávané čitateľské zručnosti motivovať k zlepšovaniu a zároveň dať učiteľom nástroj na efektívnejšie sledovanie pokroku. Tento prístup prispieva k rozvoju výslovnosti žiakov a aj ich analytického myslenia, čo má pozitívny dopad na celkové vzdelávanie žiakov. S postupným rozširovaním technologických nástrojov sa tento proces stáva ešte prístupnejším a efektívnejším. Žiaci z tried I.B, I.C, I.D, II.A, II.B, II.C, III.C, III.D a IV.B so svojimi tr. učiteľkami túto aktivitu vyskúšali a pri vypočutí nahrávky si uvedomili, kde robia chyby, či už ide o výslovnosť alebo intonáciu. Pozrite si galériu.
Žiaci II.stupňa s Mgr. J. Dulebovou pripravili nástenku venovanú 210. výročiu narodenia slovenského národného buditeľa a spisovateľa Ľudovíta Štúra.
Koordinátorky čitateľskej gramotnosti
V dňoch 24. – 28. februára 2025 sa 24 žiakov našej školy z tried VII.A a VII.B zúčastnilo lyžiarskeho výcviku v krásnom prostredí Ski Centrum TAJA v Tatranskej Javorine. Po príchode nás privítali majestátne štíty Tatier a dokonale upravené zjazdovky, ktoré sľubovali týždeň plný športových zážitkov. Po úvodných inštrukciách a rozdelení do skupín sa žiaci vrhli na svah. Každý deň priniesol obrovské pokroky, nové skúsenosti a radostné chvíle. Utorok a streda nám dopriali nádherné slnečné počasie, vďaka ktorému sme si naplno užili výhľady a bezstarostné lyžovanie. Piatok nás prekvapil čerstvým snehom, ktorý premenil svah na bielu rozprávku – lyžovanie na prírodnom snehu bolo dokonalou bodkou za skvelým týždňom. Unavení, no nadšení a plní nových zážitkov sme sa vrátili domov s vedomím, že na tento lyžiarsky výcvik budeme ešte dlho spomínať. ❄
Mgr. Ottinger
Aktualizovali sme modul Interné dokumenty
Naši predkovia využívali čas po skončení Vianoc nielen na oddych či drobné domáce práce, ale radi sa aj zabávali. Známe fašiangové zábavy, ktoré sa dodnes v našej krajine zachovávali. Typické bolo prezliekanie sa do masiek. Fašiangovú zábavu – karneval, karnevalové súťaže – tanec s balónom, stoličkový tanec si pre žiakov primárneho vzdelávania pripravili asistentky a triedne učiteľky. Pri vytváraní masiek sa fantázii a kreativite medze nekládli. Za aktívnu účasť a zaujímavú masku žiaci získali diplom a peknú cenu. Atmosféra bola vynikajúca.
PaedDr. Z. Slamená
Projektové vyučovanie s názvom Karneval – športovanie v maskách bolo skvelým spôsobom, ako deti motivovať k aktívnemu pohybu a zároveň rozvíjať ich kreativitu. Počas tohto dňa sme spojili šport, zábavu a fašiangové tradície. Žiaci sa oboznámili s fašiangovým obdobím a jeho tradíciami, kreslili klaunov, tvorili masky, napiekli šišky a spievali fašiangové piesne. Na konci projektu sa konala fašiangová zábava spojená s pohybovými aktivitami. Žiaci si zasúťažili v rôznych športových hrách, a samozrejme, nechýbal ani obľúbený stoličkový tanec. Tí najšikovnejší boli odmenení vecnými cenami. Veríme, že tento deň bol pre deti jedinečným zážitkom a cieľ udržiavať a pripomínať si zvyklostí Fašiangov sme naplnili.
Mgr. Dulebová
Február je tradične mesiacom karnevalu a zábav. Nebolo tomu inak ani u nás v škole. Pekne vyzdobená telocvičňa, veseliace sa deti, hudba a tance. Súčasťou karnevalu boli aj rôzne tanečné súťaže a nechýbali ani súťaže o najkrajšie masky. Odmenou pre žiakov boli zaujímavé ceny, ich úsmev na tvári a spokojnosť.
Mgr. P. Malich , Mgr. V. Dzurilová