| Názov školy | Základná škola s materskou školou Stráne pod Tatrami |
| Adresa školy | Stráne pod Tatrami 33 |
| Telefón | +421 4523017 |
| skola@zsstrane.edu.sk | |
| www stránka | zsstrane.edupage.org |
| Zriaďovateľ | Obec Stráne pod Tatrami |
| Priezvisko, meno | Telefón | Služ. mobil | ||
|---|---|---|---|---|
| Riaditeľ | Mgr. Oľga Kučerová | 052/4523017 | 0911622727 | skola@zsstrane.edu.sk |
| ZRŠ pre I.st. | Mgr. Jana Bezeková | 052/4685701 | skola @zsstrane. edu.sk | |
| ZRŠ pre MŠ | Silvia Mladučká | 052/4523462 |
| Titl., priezvisko, meno | Kontakt | |
|---|---|---|
| predseda | Mgr.Dagmar Wagnerová | e-mail:dagmar.wagner@centrum.sk |
| pedagogickí zamestnanci | p. Mária Kostková | |
| ostatní zamestnanci | p.Zuzana Peštová | |
| zástupcovia rodičov | p. Ivana Polhošová | |
| p. Kamil Oračko | ||
| iní | Paed.Dr. Marcel Karkoška | |
| zástupca zriaďovateľa | p. Július Oračko | |
| p. Zuzana Mišalková | ||
| p. Slavomír Oračko |
Na skvalitnení a zvyšovaní účinnosti riadiacej práce a výchovno-vzdelávacej činnosti sa podieľali :
1. Pedagogická rada, ktorá usmerňuje a zjednocuje prácu všetkých pedagogických zamestnancov, rieši najdôležitejšie úlohy školy, prerokúva plán práce a hodnotí jeho plnenie, prerokúva výsledky edukačného procesu. Je najvyšším poradným orgánom riaditeľa školy. Jej postavenie, poslanie a rokovania sú vymedzené v rokovacom poriadku pedagogickej rady.
2. Operatívna porada riaditeľa školy - prerokúva najaktuálnejšie a rozhodujúce otázky celkovej činnosti školy. Zúčastňujú sa na nej vedúci zamestnanci školy. Podľa obsahu rokovania sú prizvaní aj ďalší pedagogickí zamestnanci: výchovný poradca, vedúci metodických orgánov, zástupca rady školy, prípadne iné osoby.
3. Metodické orgány - na škole pracovali MZ pre I.stupeň a PK pre II.stupeň. Ich úlohou je zvyšovať metodickú a odbornú úroveň edukačného procesu. Za vedúcich met. orgánov sú vymenovaní najskúsenejší pedagógovia, s dobrými organizačnými schopnosťami.
4. Inventarizačná, vyraďovacia a likvidačná komisia - inventarizačná komisia sa riadi príslušnými predpismi o vykonaní inventarizácie a o správe majetku. Vyraďovacia komisia posudzuje návrhy inventarizačnej komisie na vyradenie neupotrebiteľných predmetov. Likvidačná komisia zrealizuje likvidáciu neupotrebiteľných predmetov odsúhlasených vyraďovacou komisiou a schválených riaditeľom školy.
5. Škodová komisia - navrhuje riaditeľovi školy uplatňovanie nárokov alebo postihov voči zamestnancom, ktorí spôsobili škole škodu.
| Názov MZ a PK | Vedúci | Zastúpenie predmetov | Poznámka |
|---|---|---|---|
| MZ pre MŠ a 0. ročníky | Mária Kostková | ||
| MZ pre 1. stupeň ZŠ | Mgr. Anna Suchá | ||
| MZ pre špeciálne triedy | Bc. Mária Dziaková | ||
| PK spoločensko-vedných predmetov | Bc. Dagmar Wagnerová | Z, D, SJ, Rj, OV | |
| PK výchovných predmetov | Mgr. Dušan Schalek | EV, VV, HV, TV,Tch.V | |
| PK prírodovedných predmetov | Mgr. Božena Jakubíková | M, F, P, CH |
Počet žiakov školy: 346
Počet tried: 22 (4 triedy spojené do dvoch tried)
Podrobnejšie informácie:
ZŠ: počet žiakov 308, počet tried 18
MŠ: počet detí 37, počet tried 2
| Ročník | 0. | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | Spolu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| počet tried | 2 | 3 | 4 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 18 |
| počet žiakov | 32 | 56 | 52 | 35 | 23 | 35 | 23 | 19 | 8 | 25 | 308 |
| z toho ŠVVP | 8 | 14 | 12 | 1 | 8 | 43 | |||||
| z toho v ŠKD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Počet zapísaných žiakov k 30.6.2008: 41 / počet dievčat 24
Skutočný počet žiakov 0.ročníka k 15.9.2008: 30 / počet dievčat 15
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2008: 6 / počet dievčet 4
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: 5 / počet dievčat 5
Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2009
V školskom roku 2008/09 k 30.6.2009 ukončilo 34 žiakov povinnú školskú dochádzku.
8. A počet žiakov 8, z toho 6 žiakov - SOŠ poľnohos. Kežmarok, 2 žiaci - ÚPSVaR
9. A počet žiakov 25, z toho 10 žiakov - SOŠ poľnohosp. Kežmarok, 14 žiakov - ÚPSVaR
1žiak - ZŠOaS Kežmarok
| Nižší ročník | 5.roč. | 6.roč. | 7.roč. | 8.roč. | 9.roč. | Spolu | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Počet žiakov | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 25 | 34 |
| Gym 8.roč | Gym 6.roč | Gym 4.roč | SOŠ | SOU | OU | Iné | Spolu | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| prihlásení | 17 | 17 | ||||||
| prijatí | 17 | 17 | ||||||
| % úspešnosti |
| Trieda | Bio | D | F | G | HV | I | KZ | M | MH | PV | Pr | P | P | Prv | RKV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.A | 1 | ||||||||||||||
| 0.B | 1 | ||||||||||||||
| MŠ 1 | |||||||||||||||
| MŠ 2 | |||||||||||||||
| 1.A | 2,21 | 2,42 | 1,92 | 2,5 | |||||||||||
| 1.B | 2,17 | 2,57 | 1,96 | 2,65 | |||||||||||
| 1.C šp. | 1 | ||||||||||||||
| 2.A | 3,11 | 1,42 | |||||||||||||
| 2.B | 2,95 | 2,32 | |||||||||||||
| 2.C šp. | 1,75 | 1,13 | |||||||||||||
| 2.D šp. | 1,75 | 2 | |||||||||||||
| 3.A | 3,71 | 3,24 | |||||||||||||
| 3.B | 3,17 | 2,89 | |||||||||||||
| 4.A | 3,87 | 3,65 | |||||||||||||
| 5.A | 3,26 | 3,57 | 3,39 | 1,22 | 1,65 | 3,43 | |||||||||
| 5.B šp. | 3,1 | 1,6 | |||||||||||||
| 5.C šp. | 2,5 | 2 | |||||||||||||
| 6.A | 3,36 | 2,91 | 3,5 | 2,36 | |||||||||||
| 6.B šp. | 3 | 1 | |||||||||||||
| 7.A | 3,79 | 3,63 | 3,58 | 3,58 | |||||||||||
| 8.A šp | 3 | 2,75 | 2,25 | 1 | 3 | ||||||||||
| 9.A | 3,96 | 3,36 | 3,8 | 2,88 |
| Trieda | RJ | SJ | SJ | SJL | Spr | TaŠV | Vl | VV | Z |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.A | 1 | ||||||||
| 0.B | 1 | ||||||||
| MŠ 1 | |||||||||
| MŠ 2 | |||||||||
| 1.A | 2,5 | 1 | |||||||
| 1.B | 2,57 | 1 | |||||||
| 1.C šp. | 1 | ||||||||
| 2.A | 3,37 | 1 | |||||||
| 2.B | 3,21 | 1 | |||||||
| 2.C šp. | 2,38 | 1 | |||||||
| 2.D šp. | 2,25 | 1 | |||||||
| 3.A | 3,71 | 1 | 3,35 | ||||||
| 3.B | 3,17 | 1 | 3,06 | ||||||
| 4.A | 3,96 | 1 | 3,74 | ||||||
| 5.A | 3,43 | 3,52 | 1,09 | 1,22 | 1,17 | ||||
| 5.B šp. | 3,5 | 1 | 2,2 | ||||||
| 5.C šp. | 3 | 1 | 2,5 | ||||||
| 6.A | 3,41 | 3,68 | 1 | 3 | |||||
| 6.B šp. | 3 | 1 | 3 | ||||||
| 7.A | 3,53 | 3,37 | 1,11 | 3,21 | |||||
| 8.A šp | 2,75 | 1 | 2,75 | ||||||
| 9.A | 3,6 | 3,64 | 1,12 | 3,44 |
Prospelo: 274 žiakov
Neprospelo: 34 žiakov
| Trieda | Počet | Prospeli | Neprospeli | Neklasifikovaní |
|---|---|---|---|---|
| 0.A | 16 | 16 | 0 | 0 |
| 0.B | 15 | 15 | 0 | 0 |
| MŠ 1 | 18 | 0 | 0 | 0 |
| MŠ 2 | 19 | 0 | 0 | 0 |
| 1.A | 25 | 20 | 5 | 0 |
| 1.B | 23 | 15 | 8 | 0 |
| 1.C šp. | 8 | 8 | 0 | 0 |
| 2.A | 19 | 17 | 2 | 0 |
| 2.B | 19 | 16 | 3 | 0 |
| 2.C šp. | 8 | 8 | 0 | 0 |
| 2.D šp. | 6 | 6 | 0 | 0 |
| 3.A | 17 | 17 | 0 | 0 |
| 3.B | 18 | 17 | 1 | 0 |
| 4.A | 23 | 19 | 4 | 0 |
| 5.A | 23 | 20 | 3 | 0 |
| 5.B šp. | 10 | 10 | 0 | 0 |
| 5.C šp. | 2 | 2 | 0 | 0 |
| 6.A | 22 | 21 | 1 | 0 |
| 6.B šp. | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 7.A | 19 | 17 | 2 | 0 |
| 8.A šp | 8 | 8 | 0 | 0 |
| 9.A | 25 | 20 | 5 | 0 |
| Trieda | Počet | Zamešk. hod. | Zam. na žiaka | Ospravedlnené | Ospr. na žiaka | Neospravedlnené | Neosp. na žiaka |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.A | 16 | 241 | 15,06 | 199 | 12,44 | 42 | 2,63 |
| 0.B | 15 | 210 | 14,00 | 206 | 13,73 | 4 | 0,27 |
| MŠ 1 | 18 | 0 | 0,00 | 0 | 0,00 | 0 | 0,00 |
| MŠ 2 | 19 | 0 | 0,00 | 0 | 0,00 | 0 | 0,00 |
| 1.A | 25 | 2644 | 105,76 | 1871 | 74,84 | 773 | 30,92 |
| 1.B | 23 | 2047 | 89 | 1541 | 67 | 506 | 22 |
| 1.C šp. | 8 | 966 | 120,75 | 319 | 39,87 | 647 | 80,87 |
| 2.A | 19 | 1080 | 56,84 | 824 | 43,37 | 256 | 13,47 |
| 2.B | 19 | 1356 | 71,37 | 1113 | 58,58 | 243 | 12,79 |
| 2.C šp. | 8 | 218 | 27,25 | 205 | 25,63 | 13 | 1,63 |
| 2.D šp. | 6 | 258 | 64,50 | 75 | 18,75 | 183 | 45,75 |
| 3.A | 17 | 520 | 30,59 | 520 | 30,59 | 0 | 0,00 |
| 3.B | 18 | 891 | 49,50 | 799 | 44,39 | 92 | 5,11 |
| 4.A | 23 | 1684 | 73,22 | 1312 | 57,04 | 372 | 16,17 |
| 5.A | 23 | 1647 | 71,61 | 1445 | 62,83 | 202 | 8,78 |
| 5.B šp. | 10 | 1194 | 119,40 | 828 | 82,80 | 366 | 36,60 |
| 5.C šp. | 2 | 50 | 25,00 | 50 | 25,00 | 0 | 0,00 |
| 6.A | 22 | 2356 | 107,09 | 2154 | 97,91 | 202 | 9,18 |
| 6.B šp. | 1 | 269 | 269,00 | 256 | 256,00 | 13 | 13,00 |
| 7.A | 19 | 2532 | 133,26 | 2169 | 114,16 | 363 | 19,11 |
| 8.A šp | 8 | 1640 | 205,00 | 1521 | 190,13 | 119 | 14,88 |
| 9.A | 25 | 4337 | 173,48 | 3926 | 157,04 | 411 | 16,44 |
| Názov | Počet žiakov | Úspešnosť v % | Iný údaj o úspešnosti |
|---|---|---|---|
| Monitor SJL | 24 | 23,5 | percentil školy 0,7 |
| Monitor MAT | 24 | 36 | percentil školy 0,8 |
| Učebný variant | 0. | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 6.-8. | 9. | Spolu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Počet tried v ročníku | 2 | 3 | 4 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 18 |
| šport.prípava | |||||||||||
| Matematika 5.-9. | |||||||||||
| Cudzie jazyky 1.-9. | |||||||||||
| Cudzie jazyky 3.-9. | |||||||||||
| Cudzie jazyky 5.-9. | |||||||||||
| Výtvarná výchova 1.-9. | |||||||||||
| Hudobná výchova 1.-9. | |||||||||||
| Technická výchova 5.-9. | |||||||||||
| Isced 1 | 2 | ||||||||||
| Variant 1 základný | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | ||||||
| Icsed 2 | 1 | ||||||||||
| Variant 2 | 1 | 1 | 1 | ||||||||
| Iné Variant A | 1 | 1,5 | 1 | 1 | |||||||
| Variant B | 0,5 |
| Predmet | Ročník | Počet skupín | Počet hodín týždenne |
|---|---|---|---|
| Náboženská výchova | 6. B šp. | 1 | 1 |
| Učebný variant | Trieda | Predmet | Počet hodín v týždni |
|---|---|---|---|
| Variant 2 | 7.A | Matematika | 1 |
| Variant 2 | 9.A | Slovenský jazyk | 1 |
| Počet tried | Počet žiakov | Počet individ. integrovaných | |
|---|---|---|---|
| Nultého ročníka | 2 | 32 | 0 |
| Prvého ročníka | 2 | 48 | 1 |
| Bežných tried | 10 | 186 | 1 |
| Špeciálnych tried | 4 | 43 | 0 |
| Pre nadaných | 0 | 0 | 0 |
| Spolu | 18 | 308 | 2 |
Pracovný pomer
| Pracovný pomer | Počet pedag. prac. | Počet nepedag. prac. | Počet úväzkov pedag. prac. | Počet úväzkov nepedag. prac. |
|---|---|---|---|---|
| TPP | 25 | 6 | 25 | 6 |
| DPP | ||||
| Znížený úväzok | 1 | 3 | 1 | 3 |
| ZPS | 2 | 2 | ||
| Na dohodu | 1 | 2 |
| počet | nekvalifikovaných | kvalifikovaných | spolu |
|---|---|---|---|
| učiteľov | 7 | 18 | 25 |
| vychovávateľov | 0 | 0 | 0 |
| asistentov učiteľa | 0 | 2 | 2 |
| spolu | 7 | 20 | 27 |
Poznámka:
V špeciálnych triedach na I. st.vyučovali pedagogickí zamestnanci kvalifikovaní pre I. stupeň, ale bez špeciálnej pedagogiky.
| Trieda | Predmet | Počet hodín týždenne | Počty hodín predmetov |
|---|---|---|---|
| 0. A | RKS,ZVaZMP,H-pV,VV,RGZAVV,TVPV | 22 | 6,4,3,4,2,3 |
| 0.B | RKS,ZVaZMP,H-pV,VV,RGZAVV,TVPV | 22 | 6,4,3,4,2,3 |
| 1. A | SJL,KZ,M,MH,P,HV,VV,TV, | 21 | 9,1,5,1,1,1,1,2, |
| 1. B | SJL,KZ,M,MH,P,HV,VV,TV, | 21 | 9,1,5,1,1,1,1,2, |
| 3. B | SJL,Vl,M,P,HV,VV,TV,PV | 24 | 9,1,5,2,1,2,3,1, |
| 5. A | OV,D, I, HV,VV, TV, VSM,RJ | 13 | 1,1,2,1,1,2,2,3 |
| 6. A | D,OV, Z, F,HV,VV, TV,RJ | 13 | 2,1,2,2,1,2,3 |
| 7. A | D,OV, Z, F,VV, TV,RJ | 13 | 2,1,2,2,1,2,3 |
| 9.A | D,OV,Z,CH,HV,VV,TV,RJ,EV | 14 | 2,1,1,2,1,1,2,3,1 |
| 1. C šp. tr. | SJ,M,TV,PV, | 20 | 10,4,3,3 |
| 2.C šp. | SJ,M,TV,PV, | 22 | 11,5,3,3 |
| 5. C šp. | SJ,Vl,HV, VV,TV, PV | 20 | 7,3,1,2,3,4 |
| 6.- 8. A šp. | SJ,Vl,M,HV,VV,TV,PV/SJ,D,OV,Z,M,Pr,F,HV,VV,TV,PV | 25/28 | 6,3,5,1,2,3,5,/5,1,1,5,2,1,1,2,3,6 |
Štúdiom popri zamestnaní si na VŠ doplňalo vzdelannie 7 učiteľov:
Bc. Biela, A. KU - Ružomberok Predš. a elem. pg. 3. roč. I. stup.
Bc. Vaverčáková, J. KU - Ružomberok Predš. a elem. pg. 3. roč. I. stup.
Bc. Slamená, Z. KU - Ružomberok Predš. a elem. pg. 3. roč. I. stup.
Bc. Špinková, E. KU - Ružomberok Predš. a elem. pg. 3. roč. I. stup.
Bc. Pitoňáková FPV UMB BB Učit. tech.odb predmetov 1. roč. II. st.
a praktickej prípravy
Bc. Dziaková FPV UMB BB Učit. tech.odb predmetov 1. roč. II. st.
a praktickej prípravy
Rozšírujúce vzdelania
Wagnerová, D. PF - Prešov Špeciálna pedagogika 1. roč.
| Ďalšie vzdelávanie | Počet absolventov | Počet študujúcich |
|---|---|---|
| 1.kvalifikačná skúška | 7 | 1 |
| 2.kvalifikačná skúška | ||
| štúdium školského manažmentu | 2 | |
| špecializačné inovačné štúdium | ||
| špecializačné kvalifikačné | ||
| postgraduálne | 1 | |
| rozširujúce | 2 | 1 |
| doplňujúce pedagogické | ||
| vysokoškolské pedagogické | 13 | 6 |
| vysokoškolské nepedagogické |
Školské kolá:
I.st. Prednes poézie a prózy
Deti Európy - výtvarná súťaž
Najkrajší šarkan
Vložiť text o prezentácii školy na verejnosti (napr. vydávanie školského časopisu, školské akadémie, športové a kultúrne akcie, poskytovanie služieb žiakom a rodičom a pod...)
Prezentácia na verejnosti
II.st. Futbalový turnaj o pohár Coca Coly - ZŠ Nižná brána Kežmarok
Výstava žiackých prác pre verejnosť - kultúrna sála v obci
Aktivity školy
Deň Holokaustu,Svetový deň boja proti fajčeniu, Pečenie koláčov, 100 dní do zavedenia eura, Tehlička pre Sudán, Deň Rómov, Svetový deň duševného zdravia, Svetový deň výživy, Recyklovanie odpadov, Svetový deň boja proti fajčeniu, Svetový deň boja proti AIDS, Svetový deň vody, Deň narcisov, Ochrana vtákov, Mesiac lesov, Máj lásky čas, Najkrajší snehuliak, Mládež spieva, Zober loptu,nie drogu, Marec mesiac kníh, Deň detí a iné.
Aktivity spojené s regionálnymi tradíciami
Sviatok Mikuláša, Vianočný program pri jedličke, Fašiangový karnevál
Spoločensko- kultúrne podujatia
Návšteva obecnej knižnice,Výchovný koncert HC Bratislava - Mozart deťom, Kultúrne vystúpenie - Robo Mikla deťom, Koncert Očova, Výstava žiackých prác ŠZŠ v Barónke v Kežmarku, Burza informácií pre žiakov (9. r.) v Kežmarku, Divadelné predstavenia - Zabudnutý čert, O lenivom čertovi, Divadelné predstavenie na hrade v Kežmarku - Hľadame rozprávku.
Besedy
Beseda so ženským lekárom pre žiačky II.st., Psychologický výcvik pre 5. ročník
Školské výlety
Planetárium Prešov - II.st., ZOO v Spišskej Novej Vsi - I.st., II.st.
Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika
A) Dlhodobé
Projekt - Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblastí cudzích jazykov v súvislosti s koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách
Do projektu sa zapojila Mgr. A. Vosovičová.
B) Krátkodobé
V školskom roku 2008/2009 boli školou vypracované projekty: Otvorená škola 2009, Revitalizávia a elektronizácia školských knižníc 2009, E- vzdelávanie pre žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia a pre žiakov so zdravotným znevýhodnení 2009, Enviroprojekt 2009
Projekty neboli schválené.
Dátum poslednej inšpekčnej kontroly:
Druh inšpekcie:
Ak bola inšpekcia vykonaná v šk. roku 2008/2009, uveďte predmety a oblasti (riadenie, proces, podmienky), v ktorých bola dosiahnutá úroveň:
- veľmi dobrá
- dobrá
- priemerná
- málo vyhovujúca
- nevyhovujúca
- kľúčové pozitívne stránky školy
- oblasti vyžadujúce zlepšenie
V súvislosti so zabezpečením výchovno- vzdelávacieho procesu uviesť hodnotenie
- priestorov školy (učebne, odborné učebne, telocvične, ihriská, školská jedáleň a pod.)
Škole v súvislosti so zabezpečením výchovno-vzdelávacieho procesu chýbajú priestory pre vzdelávanie žiakov s trvalým pobytom v obci a všetky dole menované učebne.
Chýbajúce priestory:
- učebne (dostatočný počet pre všetky ročníky),
- špeciálne učebne - jazyková učebňa, učebne fyziky a chémie, učebne školských klubov,
- uzamykateľné šatne,
- registratúrne stredisko,
- knižnica,
- počítačové učebne (na škole je len jedna malá s 10 počítačmi),
- dielne na PV a TcV s vybavením,
- kuchynka (zameranie špec. tried na rozvoj zručností),
- telocvične (veľká, malá), náraďovňa (škola nemá ani ihrisko - obec je bez územného plánu a bez
vhodných pozemkov vo vlastníctve obce na ihriská),
- priestor pre špeciál. pedagóga a psychológa,
- chýba priestranná zborovňa pre učiteľov a asistentov učiteľa (učiteľ musí opustiť malú
zborovňu a uvoľniť priestor pre druhú zmenu),
- účelové oddelené priestranné priestory pre riadiacich pracovníkov (riaditeľňu, miestnosť
pre zástupcov) a oddelenie pre ekonomický úsek,
- kabinety,
- školský pozemok,
- ihriská pre jednotlivé športy.
Zabezpečenie výučby učebnými pomôckami
Učebne pomôcky sú aktualizované a priebežne doplňnané podľa požiadaviek MZ, PK a rozpočtu školy.
Stručnú analýzu súčasného stavu
Organizácia vyučovania na škole prebieha v 4 budovách, v 10 učebniach, v dvojzmennej prevádzke na I. a II.stupni. Budova MŠ je v prenájme Rímskokatolíckej cirkvi, farnosť Kežmarok do roku 2012. Škola má priestorové problémy od roku 2001 a je problematické umiestnenie žiakov z priestorových dôvodov v najbližšom okolí.
Potreby a pripravované plány
Nutná výstavba účelovej školy pre min. 24 - 26 tried.
Podaný projejkt na prístavbu ZŠ s MŠ zriaďovateľom 5.8. 2008 - neschválený.
1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov ZŠ
388 623, 20 €
2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť
...0
3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít
822,66 €
Finančné prostriedky boli použité na mzdy a odvody zamestnancov.
4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít
...0.€
5. Iné finančné prostriedky získané podľa osobitných predpisov
3 173, 35 € - štipendiá žiakov v hmotnej núdzi
5 974, 90€ - dotácia na asistentov učiteľa,
48 402, 80 € - financie z originálných kompetencii pre MŠ,
4 991, 70 € - na predškolskú výchovu v MŠ
11 104, 21 € - učebné pomôcky pre žiakov v hmotnej núdzi v ZŠ,
369, 14 € - vlastné príjmy
Hodnotenie plánu práce školy
Hlavné ciele
1. Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne žiakov so SZP - príprava pre štúdium na SOŠ, praktických školách
2. Zapojenie sa do projektov EU
3. Hľadanie priestorov na prenájom v spolupráci so zriaďovateľom
Vyhodnotenie
1. V šk. roku 2008/09 sa nám podarilo doviesť 25 žiakov so SZP až do IX. ročníka. Z 33 žiakov , ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku v ZŠ, 16 žiakov bolo prijatých do SOŠ, do dvojročných učebných programo.17 žiakov aj napriek maximálnemu úsiliu vedenia školy, zriaďovateľa prezentácie učebných programov SOŠ, sa nám nepodarilo umiestniť do SOŠ z dôvodu nezáujmu zo strany rodičov.
2. Zapojili sme sa do projektu ,,Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách. Zapojil sa len jeden pedag. zamestnanec, pretože na škole máme nekvalifikovaných zamestnancov, ktorí si dopĺňajú vzdelanie na VŠ a len málo nových uchádzačov o zamestnanie prejaví záujem o prácu v našich podmienkach.
Učitelia reagovali aj na vyhlásené výzvy EU z operačného programu Vzdelávanie. Projekty boli vypracované a zaslané v požadovanom termíne. Sú uvedené v časti ,,Projekty" . Neboli schválené, a preto sa zapojíme do výziev aj v ďalšom školskom roku.
3. Priestory do prenájmu pre žiakov so SZP sa hľadajú veľmi ťažko. Nepodarilo sa nám vybaviť žiadny priestor do prenájmu, či už na SOŠ alebo priamo u súkromných podnikateľov. Základné školy neboli oslovené po minuloročných skúsenostiach. V tomto šk. roku bol vybavený možný prenájom v SOŠ Pradiareň v Kežmarku (6-7 tried a telocvičňou), ktorý bol zamietnutý VÚC Prešov.
Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky
Pozitíva
Žiaci sú vzdelávaní podľa vzdelávacích programov prispôsobených im schopnostiam. 16 žiakov bolo prijatých do SOŠ, do dvojročných učebných programov. Zrealizované všetky aktivity, exkurzie, výlety podľa plánu práce školy a priebežných ponúk. Prejavený zvýšený záujem žiakov o predmet informatika. Prezentácia školy v športovej súťaži ,,Coca Cola mimo" obce, prezentácia žiackych prác na verejnosti- výstavka pre verejnosť.
Negatíva:
Dvojzmenné vyučovanie všetkých ročníkov a využiteľosť všetkých učební od 7.45 h do 17.15 h. Vysoký počet výchovných opatrení za porušovanie šk. poriadku a neospravedlnené hodiny. Nedostatočná spolupráca s rodičmi - nezáujem o dianie v škole, nesúhlas rodičov s podaním prihlášok žiakov 9. r. na SOŠ u 16 žiakov. Nefunkčná webová stránka školy od II. polroka. Neuspokojenie žiakov v oblastí IKT pre nedostatok priestorov. Realizácia záujmovej činnosti a využitie financií vzdelávacích poukazov len u 53 žiakov priestorových dôvodov.
Opatrenia:
Zlepšiť dochádzku detí do MŠ v spolupráci s rodičmi, s terénnymi sociálnymi pracovníkmi Ob.Ú, ÚPSVaR.
Prehodnotiť výchovné opatrenia prijatím interného predpisu. Nesplnené úlohy zakomponovať do plánu práce školy v šk. roku 2009/10. Hľadať naďalej prenájom priestorov pre vých. - vzdel. proces. Skvalitniť edukáciu zavádzaním inovatívnych metód a foriem práce. Demokratickým riadením školy zapájať ped. zamestnancov do riadenia a kontroly. Zvyšovať kompetencie učiteľov ďalším vzdelávaním.
Výchova hlavne k manuálnym zručnostiam a návykom. Uplatnenie pri pomocných prácach v stavebníctve, poľnohospodártve, v službách. Mnohí žiaci nedokončia SOU z dôvodu rýchleho zárobku, a preto ako neodborní pracovníci majú ťažké uplatnenie na trhu práce.
Žiakom sa venuje sústavne pozornosť zo strany pedagogických pracovníkov, výchovného poradcu asistentov, CPPPa P v Kežmarku, CŠPP a P vo Veľkej Lomnici, lekárov, logopédov. Organizácia školy prebieha v dvojzmennej prevádzke na I. aj II. stupni z dvôvodu nedostatku priestorov od roku 2001. Vyučuje sa v 4 budovách rozmiestnených v obci. Vyučovanie je realizované aj v neučelových priestorovo - malých triedach. Nulté ročníky sa vyučovalli len v popoludňajších hodinách v priestoroch MŠ. V škole sa vytvárajú stále lepšie podmienky po stránke vybavennosti tried, učebných pomôcok a didaktickej techniky, ale v obmedzených možnostiach.
| Názov záujmového krúžku | Počet detí | Počet skupín |
|---|---|---|
| Počítačový krúžok I | 15 | 1 |
| Počítačový krúžok II | 15 | 1 |
Spolupráca školy s rodičmi je neuspokojivá.
Rodičia prejavili veľký záujem na začiatku šk. roka o plenárne rodičovské združenie s vedením školy. Bolo to spôsobené aj ich záujmom o informácie, ktoré sa týkali vyplácania sociálnych dávok pre žiakov. Väčšina rodičov však nemá záujem o dianie v škole . Dôkazom to bol aj fakt, že rodičia odignorovali pozvanie učiteľov na otvorené hodiny pre rodičov. Záujem mnohých je iba vtedy, ak potrebujú od školy potvrdenie o návšteve. Vyplýva to z toho, že mnohí nepokladajú vzdelanie stále za dôležité a prvoradé. Nemožno to povedať o všetkých. Nájdu sa aj rodičia, ktorí prejavujú záujem o spoluprácu, ale je ich veľmi málo.
Škola má dobrú spoluprácou so zriaďovateľom, sociálnym koordinátorov pri Ob. Ú, ÚPSV a P v Kežmarku, RÚVZ v Poprade, CPPP a P v Kežmarku, CŠPP a P Vo Veľkej Lomnici, ŠZŠ, PZ v Kežmarku. Vzniknuté problémy a požiadavky sú riešené priebežne k spokojnosti oboch strán.
Je tu však problém krádeží žiakov v mimo vyučovacom čase v záhradách občanov, čo zhoršuje vzťahy medzi školou a občanmi obce.
Vypracoval: Mgr. Oľga Kučerová
V Stráňach pod Tatrami 18. septembra 2009
Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa: 7.10.2009
Správa prerokovaná v Rade školy dňa: 15.10.2009
Členovia RŠ súhlasia s obsahom správy o výchovno - vzdelávacích výsledkoch za školský rok 2008/09 a odporúčajú zriaďovateľovi školy správu schváliť.
Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkách za škol. rok 2008/2009 bola schválená zriaďovateĺom 30.10.2009.
Powered by aSc EduPage